Ana içeriğe atla

Program Amacı

Bilişim sektöründe oluşan ara personel ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanmış bir önlisans programıdır. Bu program; programlama temeli, masaüstü ve web yazılımları, veri tabanı yönetim sistemleri, bilgisayar donanımı ve network teknolojileri gibi alanlarda bilgi-beceri sahibi, kavramsal ve akılcı düşünebilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Programda yer alan derslerin büyük kısmı bilgisayar laboratuvarlarında bilgisayar başında uygulama yapılarak pekiştirilir.

 

Mezuniyet Çalışma Alanları

Çalışma alanları; özel sektöre ait kuruluşların bilgi işlem, yazılım ve grafik tasarım departmanlarında rol alabilirler. Devlet memurluğunda görev almaları mümkün olabileceği gibi, kendi işyerini kurma ve serbest çalışma gibi imkânları da vardır. Lisans tamamlamayı gerçekleştirerek de bilgisayar/yazılım mühendisi olmaları mümkün olmaktadır. Bu programdaki iki yıllık eğitim, lisans tamamlamanın bir adımı sayıldığından söz konusu bölümün lisans tamamlaması yapıldığında, fakülte mezununun kazanmış olduğu bütün haklara da sahip olunacaktır.

 

Dikey Geçiş Yapılacak Lisans Programları

 

2019 DGS Kılavuzuna göre 1121 Kodlu Bilgisayar Programcılığı programımızdan aşağıdaki bölümlere geçiş yapılabilmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Endüstri Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği.

 

Görevli Öğretim Elemanları

 

Öğr. Gör.             İsmail ÖYLEK      (Bölüm Başkanı)

Dr.  Öğr. Üyesi    Serkan DERELİ  

Dr. Öğr. Üyesi     Ferda BOZKURT

Öğr. Gör.             Fevziye Gözde GÖKPINAR          

Öğr. Gör.             Özkan CANAY